Заміна породи бджіл на пасіці.
Світова практика показує, що основою успіху промислової пасіки являється, утримання одної породи бджіл, в одному типу вулика. Що дає змогу доглядати більшу кількість рівних, високопродуктивних, не рійливих сімей. На приклад, сім’ї породи Карніка матки яких спаровувались на контрольованих злучних пунктах з чистопородним трутнем, як правило не рояться. Чого не скажеш коли вони спаровуються без будь якого контролю. Як вірно підібрати конструкцію вулика та породу бджіл вже багато написано. Ми тут розглянемо саму проблему заміни породи та утримання її в як найбільшій чистоті, та як це робити щоб було більш економічно вигідно.
Так як все потомство бджолиної сім’ї походить від однієї матки, то щоб замінити породу бджіл у вулику, достатньо стару матку забрати а замість неї підсадити матку потрібної породи, яка запліднена на ізольованому злучному пункті або інструментально, з трутнем цієї ж породи. Через два місяці повністю змінюються всі бджоли потомством від нової матки, і ми будемо мати чистопородну сім’ю. Але для промислової пасіки цей метод не підійде, так як такі матки доволі дорого коштують. Правда можна рекомендувати маток інструментального осіменіння не провірених на засів, які коштують приблизно як і вільно спаровані, та їх важче підсадити, особливо в сім’ю іншої породи, тай потрібно пильнувати щоб не було тихої зміни. Та це все рівно на мою думку не поганий варіант заміни породи.
Якщо придбати відразу ІО маток на всю пасіку, ви міняєте породу бджіл за один сезон, до того ж з’являється можливість для відбору реального племінного матеріалу. Яким чином? Наприклад ви придбали від 5 племінних сімей 50 маток, маємо 5 груп по 10 маток сестер. Які ми тестуємо на корисні для нас ознаки, та вибираємо з них ту групу маток, сім’ї з якими показали найкращий результат. На наступний рік відбираємо з цієї групи декілька найкращих сімей, які будуть у нас племінними, та виводимо від них маток. Щоб довше не було потреби завозити племінний матеріал, потрібно відібрати на плем’я декілька кращих груп маток. Так як матки ІО не провірені на засів в товарних сімях рідко сіють більше двох років, то їх вигідно відіслати назад на племінну пасіку де я впевнений вам їх обміняють на елітних племінних маток, (наприклад я в цьому був би зацікавлений, так як це допомогло б нам на більш належному рівні вести селекцію).
Так як сьогодні в Україні ще проблематично придбати потрібної породи ІО маток на всю пасіку, до того ж потрібний досвід в підсадці таких маток в велику кількість сімей. (Штучно запліднених, не провірених на посів бджолиних маток, підсаджувати в сім’ю потрібно через не великий відводок.)
Ще не поганий варіант, придбати маток вільного спаровування, на матковивідній пасіці. При виборі постачальника бджолиних маток, потрібно звертати увагу на те щоб на пасіці була присутня тільки одна порода бджіл. До того ж має важливе значення як довго розводять на цій пасіці цю породу, кількість сімей, кількість сусідніх пасік та віддаленість їх від матко вивідного господарства. Також потрібно поцікавитись, як часто завозиться на цю пасіку племінний матеріал, та звідки. І ще, не замовляйте ранніх маток, тільки червень-липень.
Так як я займаюсь виводом маток та їх штучним заплідненням, то для цього мені потрібні трутні від відомих батьківських сімей, та певного віку. Тому я спеціально чим раніш вирощую їх для цього, та мічу різними кольорами. Таким чином мимоволі я провів досліди, які показали що двадцятого травня всього десять - двадцять відсотків полово зрілих трутнів, а вже десятого червня двадцять відсотків не полово зрілого. Як що ми хочемо щоб наші матки спаровувалися з як найбільшим процентом трутня з нашої ж пасіки, то їх шлюбні вильоти мають приходитись на червень місяць. Доведено, коли багато трутня і пасіка має п’ятдесят та більше сімей то матки частіш за все облітуються на своїй пасіці. Тому як що ми хочемо як найбільш чистопородних бджіл, не слід захоплюватись раннім виводом маток.
Як що ви виводите бджолиних маток самі, маєте на це час та нуклеусний парк. То в такому випадку вигідно раз на рік купувати декілька штучно запліднених маток потрібної породи, з них вибрати ту котра найкраще передає корисні властивості своїм дочкам, та замінити її дочками всіх маток на пасіці. Цей варіант на мою думку є найбільш економічно вигідним. Вже в наступному сезоні ваше пасічне господарство стане значно рентабельніше. А через рік, якщо створити достатній трутневий фон, чистопородність бджіл буде не менш як сімдесят відсотків. Крім того як і в першому варіанті в майбутньому це дозволить зробити пасіку матко вивідною.
Вальчук Ю.П.