top of page

 

Підсадка маток І.О.

Ринок маток інструментального осіменіння впевнено росте. Придбавши таку матку бджоляр може прослідкувати її родовід, не рідко на десятки поколінь, на протязі яких велась серйозна селекція. На сьогодні в Україні є достатньо племінного матеріалу, з якого відбирається найкращий для подальшої роботи з ним. Пасічники котрі купують маток  інструментального осіменіння  так чи інакше приймають участь в селекції, тому що матка котра (вистрілила)  як правило просто так десь не дівається.

   Особисто я реалізую багато не дорогих маток І.О. неперевіреними на яйцекладку, щоб люди мали змогу придбати їх в достатній кількості  та вибрати для своєї пасіки ту саму насправді племінну. Та є одна велика відмінність між перевіреними та неперевіреними матками, останніх не реально підсадити не те що в сім’ю, в нуклеус проблема. Причина в тім що бджоли сприймають її за стару не плідну матку, так як вони відчувають що вона не була з трутнем, тому до цієї справи потрібно підходити вкрай відповідально. Є декілька надійних способів підсадки таких маток, і я хотів би ними поділитись, так як ці матки мій труд і не хотілося б щоб він пропадав марно.

   Штучний рій, ним я користуюсь коли створюю відводки на кіло бджоли з неперевіреними ІОшками. Плюс цього метода в тім що створений в Червні відводок  не потребує підсилення, та взагалі будь- якого суттєвого втручання. Зараз все по- порядку. В гарну погоду струшую в ройовню бджолу з рамок з відкритою червою, та рамок котрі відбудовуються, не спішу, даю можливість старій бджолі злетіти, котрі вилазять струшую вдаряючи дном об землю. Коли бачу що бджоли достатньо, закриваю кришкою в якій велике вікно з сіткою до якої прив’язана кліточка з маткою, на сітку кладу гарний кусок канді та відношу в підвал. Через кілька суток, під вечір висипаю в вулик, між рамок  кладу кліточку з відкритим кормовим відділенням, у вулику одна медопергова рамка, порожня, та одна – дві вощини. Льоток з середини бажано прикрити роздільною решіткою. Як стане літ, бачу що не має крадіжки, даю дві літри сиропу.  Місяць не заглядаю.

    Другий метод яким я користуюсь. Рамка з печатним росплодом  ставиться в порожній вулик, (корпус) туди ж рамка з сушею, між ними кліточка з маткою, заставна. До льотка приставляється лист фанери, на неї струшується з трьох рамок бджоли  де є відкритий розплід (рамки беруться з різних вуликів), льотна бджола злітає, молода заходить в вулик. Чекаємо до вечора, ввечері міняємо порожню рамку на медову, на другий день дивимось відношення бджіл до матки, якщо все добре відкриваємо кормове відділення в кліточці.

   Та на моє переконання найкраще підсаджувати на бджолу котра тільки лупиться, це взяти рамку з повністю печатною червою в ізоляторі, ізолятор поставити між двох рамок з відкритим розплодом, пустити туди матку, коли налупиться молодої бджоли що їй буде ставати тісно, забрати її в інший вулик, добавити медопергову рамку, заставну. Згодом якщо потрібно підсилити рамочкою черви.

 

                                  Юрій Вальчук.

bottom of page